28 Haziran - 3 Temmuz 2011

2011 Uluslararası Komşuluk Sempozyumu 

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları ve Uygulama Merkezi  (CIES) 1. “2011 Karadeniz Odağında Uluslararası Komşuluğu Anlamak isimli sempozyumu 28 Haziran – 3 Temmuz 2011 tarihleri arasında Heybeliada Merit Halki Palace Otel’de gerçekleştirmiştir. Uluslararası Komşuluk Sempozyumu çok kültürü ve disiplinlerarası bir ortamda çalışma forumu, diyalog ve network imkanı sunarak hem Karadeniz Bölgesi’ni tanıtmayı hem de bölgedeki işbirliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Sempozyuma ilgi gösteren kişiler ağırlıklı olarak Karadeniz ülkelerinden, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen genç uzmanlar ve lisansüstü eğitim gören öğrencilerdir. Bu yıl CIES tarafından ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Komşuluk Sempozyumu’nun (International Neighbourhood Symposium) ileriki yıllarda da sürdürülmesi böylelikle Avrupa Birliği ve Türkiye’nin yakın çevresinde bölgesel işbirliğini arttırmaya katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Beş gün süren sempozyum Karadeniz Bölge devletlerinin yanı sıra çeşitli Avrupa ülkelerinden ve Amerika Birleşik Devletleri dahil 18 ülkeden gelen toplam 33 katılımcı, 20 konuşmacı ve 7 gözlemciyi ağırlamıştır. Katılımcı ve konuşmacılar beş gün boyunca karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak, bölge içi sorunları, mevcut siyasi, ekonomik ve sosyal krizleri tartışarak çözümü önerilerinde bulunmuşlardır. Hem akademik dünyanın hem de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan Karadeniz Bölge temsilcilerinin bir araya geldiği toplantılar teori ve pratiğin bir arada tartışılmasa katkı sağlamıştır.

Sempozyumun ilk iki günü konularında uzman araştırmacıların Karadeniz Bölgesi Anlamak, Bölgede Enerji Güvenliği, Bölgesel İşbirliği, Karadeniz Bölgesi NATO ve Avrupa Birliği Arasındaki İlişkiler, Karadeniz Bölgesi Genel Ekonomik Durum gibi konularda bilgi ve tecrübelerini aktarmaları ve katılımcıların sorularını cevaplandırmaları şeklinde ilerlemiştir.   Son iki günde ise katılımcılar aktif şekilde yer aldığı çalıştaylar düzenlenerek bölgedeki sorunların tespit edilmesi ve bu sorunlara çözüm geliştirilmesi amaçlanmıştır.  Üretilen yeni fikirlerin karşılıklı olarak paylaşılması şeklinde ilerleyen çalıştaylar Arizona State Üniversitesinden Prof. Dr. Benjamin Broome tarafından yönlendirilmiş ve sorun çözümünde katılımcıların tecrübe edinmeleri sağlanmıştır. CIES sempozyum sonrasında çalıştaylarda ortaya çıkan fikirleri değerlendirmek için katılımcılarla diyalog halinde bulunacak ve yeni projeleri hayata geçirmeye çalışacaktır.

Sempozyumun gerçekleşmesinde Black Sea Trust for Regional CooperationHarvard University Black Sea Security Program,  NATOOpen Ukraine FoundationConsulate General of the United States, IstanbulInstitute for Regional and International StudiesInternational Centre for Democratic TransitionAmerican University of BulgariaEuropean Studies Institute of Moscow State Institute of International Relations (MGIMO),  Center for Technology, Security, and Policy (CTSP) at Virginia Tech ve Center for Governance and Culture in Europe at the University of St. Gallen gibi uluslararası alanda faaliyet gösteren kuruluşların yanı sıra,  TÜBİTAKUluslararası İlişkiler Konseyi DerneğiKadir Has Üniversitesi,  Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk DerneğiTürkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) gibi ulusal kurumlardan da maddi destek sağlanmış ve işbirliği faaliyetlerinde bulunulmuştur.

Program

2011 Uluslararası Komşuluk Sempozyumu Raporu

Toplantının Basına Yansımaları:

http://www.uik.org.tr/2011/03/international-neighbourhood-symposium/

http://www.eyo.org.tr/2011-uluslararasi-komsuluk-sempozyumu-820.html